Odense Gymnastikforening
Oplevelse – Glæde – Fællesskab

Formanden fylder 70 år

Jørgen Bendix Petersen fylder 70 år torsdag den 4. august.

 

Hovedformand i OGF (Odense Gymnastikforening) Jørgen Bendix Petersen runder det skarpe hjørne i fin form.

Jørgen Bendix har i et årti været formand for Hovedafdelingen i OGF. Han stoppede oprindelig på posten i 2019, hvorefter han blev formand for Tværidrætslig Afdeling. Da Hovedafdelingen i foråret 2022 i en periode havde stået uden formand, trådte han til igen.

Jørgen Bendix er et oprigtigt foreningsmenneske, der altid søger kompromisser og gode løsninger for OGF. Han modtog for sine mange års dygtige indsats for tre år siden foreningens guldnål.  

Jørgen Bendix, der er uddannet elektromekaniker, begyndte at dyrke løb i en moden alder, og hurtigt viste han fine evner på distancerne fra 400 meter til maraton.

Fødselaren stammer fra Langeland, og han har gennem årene været meget svær at knække for modstanderne i de forskellige løbediscipliner i masters klasserne.  

Gennem årene er det blevet til en stribe DM-medaljer, især i holdløb på landevej og i terrænet. Samtidig er Jørgen Bendix medindehaver af to danske stafetrekorder i aldersgruppen 55 - 59 år, ligesom han er med på listen over top-tre i Odense Atletik/OGF i flere individuelle discipliner i de respektive aldersgrupper.

Jørgen Bendix er dybt engageret i politik, og han har været aktiv i SF i en menneskealder. Han er en flittig avislæser og mediebruger, og det skorter sjældent på en skarp kommentar eller to fra fødselarens side til forholdene i samfundet. Ofte afsluttet med en humoristisk bemærkning.

Jørgen Bendix er i besiddelse af en forbløffende grad af paratviden, hvilket de øvrige deltagere på quizholdet ”The Underdogs” i en tiårig periode har nydt gavn af.

Fysikken er næppe til flere rekorder. Sammen med løb i moderat tempo og daglige cykelture dyrker Jørgen Bendix med entusiasme oplevelser på vandreture i ind- og udland sammen med sin kone, klubkammeraten Sonja Jensen. De to har tilsammen tre børn, og for nylig kunne Jørgen Bendix smykke sig med titlen som farfar.  

Stort tillykke med fødselsdagen!

 

Skrevet af Henrik Lund Jensen  

Jørgen Bendix 2022 (2).jpg