Odense Gymnastikforening
Oplevelse – Glæde – Fællesskab

Fortræning til Eventyrløbet starter 22. marts

Odense, 15. marts 2023

Kom i form til Eventyrløbet 
  
Odense Gymnastikforening (OGF) inviterer til gratis fortræning op til den 44. udgave af Eventyrløbet torsdag den 18. maj.  
Der er planlagt et godt program, hvor vi ikke kun mødes form løbets skyld, men hvor fællesskab, sammenhold og hygge er en lige så stor del af det. 
 
Træningen henvender sig til alle løbere, hvor der vil blive løbet i grupper fra 5:00 – 8:00 min pr. km.  
 
"Fra onsdag den 22. marts frem til og med onsdag den 10. maj tilbyder vi fortræning på onsdage, og motionister på alle niveauer er meget velkomne”, siger løbsleder Michael Nielsen og fortsætter.. 
 
Vi er klar med et gratis træningstilbud, der klæder deltagerne godt på til løbet på Kristi himmelfartsdag. På onsdage tager vi imod ved OGF´s klubhus på Stadionvej. Tre onsdage, den 26/4., 3/5. og 10/5. maj, arrangeres træningen fra Eventyrløbets hovedsponsor, Middelfart Sparekasse, på Dalumvej 54 B”, slutter Michael Nielsen. 
 
På eventyrlobet.dk kan du læse mere om fortræningen.  
Tilmelding er ikke nødvendig - blot mød op, og vi tager godt imod dig. 
 
Faktaboks:  
Fortræning til Eventyrløbet:
 
Onsdag den 22. marts kl. 18.00 ved OGF 
Onsdag den 29. marts kl. 18.15 ved OGF 
Onsdag den 5. april kl. 18.15 ved OGF 
Onsdag den 12. april kl. 18.15 ved OGF 
Onsdag den 19. april kl. 18.15 ved OGF 
Onsdag den 26. april kl. 18.15 ved Middelfart Sparekasse 
Onsdag den 3. maj kl. 18.15 ved Middelfart Sparekasse 
Onsdag den 10. maj kl. 18.15 ved Middelfart Sparekasse 
Onsdag den 17. maj kl. 19.00, hjælperløb ved OGF (for frivillige) 
Torsdag den 18. maj, Eventyrløbet 

 
Der er mere information på Eventyrløbets hjemmeside, www.eventyrlobet.dk, samt Facebook siden “Eventyrløbet”. 
 
Tilmelding til løbet: https://www.sportstiming.dk/event/11209  

Fortræning opslag 2023.jpg