Michael Nielsen • 6. november 2024

Eventyrløbet flytter til Tusindårsskoven! 
 
Det bliver anderledes! Det bliver vildt! Det bliver eventyrligt!
Når Eventyrløbet skydes i gang, Kristi himmelfartsdag den 29. maj 2025, bliver det i helt nye og spændende omgivelser, nemlig i Tusindårsskoven. 
Det bliver naturligvis muligt at løbe eller gå de traditionelle distancer, som er 2, 5 eller 10 km, men ruterne bliver nye og med mere plads end før. 

Hvorfor ændres lokationen? 
Gennem 45 år har Eventyrløbet haft base omkring Odense Idrætspark. Det har fungeret godt, men vi tror på, at en flytning af Eventyrløbet til de smukke og unikke omgivelser i Tusindårsskoven, vil løfte løbet op til et nyt og bedre niveau. 

Løbsleder Michael Nielsen udtaler: 

“Der vil være rigtig mange fordele for deltagerne, og det har været det vigtigste i denne beslutning. De mange deltagere, skoler og firmaer kan bl.a. se frem til:
 

- En mere sammenhængende plads
 
- Mulighed for selv at medbringe egne større telte
 
- Unik børnerute i skovene omkring teltpladsen
 
- Spændende gå- og løberuter med mere plads 
 
- Start og målområde samme sted
 

Vi tror på at det vil have en positiv effekt og give en bedre oplevelse, når alle deltagere er på ét stort område, i stedet for som i Bolbro, hvor pladserne lå langt fra hinanden”,
 slutter Michael Nielsen 

 

Fællestelte, grilltelt eller egne telte 
For firmaer og skoler bliver der ligeledes bedre muligheder for enten at bestille plads i telte eller medbringe eget telt.
Det bliver muligt at købe plads i fællesteltet på den store plads eller i grillteltet, hvor “Mad med Sjæl” serverer en lækker grillmenu.
Ønsker man et telt med borde og stole, så kan det stadig bestilles via Eventyrløbet, i præcis den størrelse man ønsker sig. 

Et areal i Tusindårsskoven bliver indrettet til firmaer der ønsker at medbringe eget telt. De sælges i 3 størrelser, fra 100 m2 op til 900 m2. 

Det er allerede nu muligt at reservere areal eller telte
HER

 

Traditionerne følger med 
Deltagerne i Eventyrløbet 2025 kan glæde sig til underholdning på ruterne, et eventyrligt børneløb, frugt og vand i målområdet, børneposer og medaljer til alle børn samt opvarmning. 

Der vil være underholdning til de mindste og koncert for de voksne. Navne offentliggøres senere. 

Pladsen giver desuden gode muligheder for forskellige boder med mad og drikke, loungeområder - og naturligvis mange hoppeborge til de yngste. 


Der er mere information på Eventyrløbets hjemmeside,
www.eventyrlobet.dksamt Facebooksiden “Eventyrløbet”. 
 
Tilmeldingen er åben og du kan starte
HER 


Af Michael Nielsen 4. maj 2026
Odense, 4. maj 2026 Gratis skolestafet i børnehøjde for 4. - 7. klasser Igen i år kommer den populære DHL Stafet på Engen med et gratis tilbud til alle skoler på Fyn, nemlig “Skolestafetten” som foregår i selve skoletiden, og i de samme rammer som de voksne løber i om aftenen. Stafetten vil finde sted torsdag den 20. august fra kl. 08.45 - 12.00 på Engen i Odense og der vil være plads til 60 klasser, svarende til ca. 1.500 glade børn. “Vi har udvidet antallet af deltagere og har gjort plads til, at også 7. klasser er velkomne”, udtaler eventkoordinator Louise Baarup, og fortsætter: “Skolestafetten i 2025 var en kæmpe succes, og de rekordmange deltagere, nemlig 1.200 børn, havde en fantastisk formiddag på Engen. Vi glæder os til at byde endnu flere velkommen i år” Skolestafetten er en stafet for børn, med børn og til børn. På den måde sikres det, at børnene er i fokus. Dagen er samtidig en god anledning til at ryste børnene og klasserne sammen igen efter sommerferien og på tværs af årgange. Derved vil det sociale aspekt og fællesskabsfølelsen også styrkes. Vi mener det er vigtigt, også at kunne give børnene en stafet-oplevelse med hjem, hvor det handler om holdets præstation, og ikke den enkeltes. Skolestafetten er et gratis arrangement for de deltagende skoler. Tilmelding er dog nødvendig via https://www.sportstiming.dk/event/17557
Af Michael Nielsen 22. april 2026
Atletik i sommerferien: Aktiv camp for børn og unge i Odense Odense Atletik & Løb inviterer igen i år til Atletik camp i uge 27, hvor børn og unge kan få en uge med masser af bevægelse, fællesskab og gode oplevelser. Campen afholdes mandag d. 29. juni til fredag d. 3. juli. Kl. 8-9 er der morgenmad, og kl. 15.00 siger vi tak for i dag Alle er velkomne både nybegyndere og øvede. Deltagerne bliver introduceret til atletikkens mange discipliner indenfor løb, spring og kast, gennem alsidig og sjov træning tilpasset den enkelte. For 980 kr. får deltagerne en aktiv uge med: Sjov og alsidig træning Lækker t-shirt Frugt og saft Morgenmad Fællesskab og gode venner Campen foregår på Odense Atletikstadion med base i Odense Atletik & Løbs klubhus på Stadionvej 25. Det er et oplagt tilbud til jer forældre, der ønsker en aktiv uge med masser sjov og læring for jeres børn. Læs mere og tilmeld her: https://odenseatletik.dk/ungdom/ Kontakt: Odense Atletik & Løb Line Lykkehøj Tlf: 93 91 65 85 Mail: ungdom@odenseatletik.dk