Michael Nielsen • 27. februar 2026

Ved Hovedafdelingens generalforsamling torsdag den 26. februar 2026 blev årets OGF'er 2025 kåret.

Den store hæder tilfaldt Gert Rasmussen fra Cykelmotion.

I begrundelse lød der bl.a. at Gert

- er et særdeles aktivt medlem af cykelstyregruppen gennem flere år.
- varetager salget af cykel-klubtøj, hvis design han har været med til at udvikle.
- holdkaptajn på et af holdene , og er her ruteplanlægger på de daglige ture, ligeså på de årlige klubture.
- er særdeles aktiv vedr. opdatering af hønsehuset med markise, grill, varm cacao, terrasse varmer m.m.
- sikker mand ved alle sociale arrangementer i OGF Cykelmotion.
- hjælper gennem mange år til ETL på Højstrupparken, og nu i Tusindårsskoven, og er på det seneste også indtrådt i styregruppen for ETL.
- DHL er også et område der nyder godt af hans indsats.
- medlem af bestyrelsen i OGF Motion som kasserer. 



På billedet ses, fra venstre: Helle Thestrup, formand for OGF, Gert Rasmussen og sidste års modtager, Kurt Skov.

Af Claus Falkenby 11. februar 2026
Greda Nielsen Af Claus Falkenby, Halshusene 19, Hasmark. Gerda Nielsen, tidligere meget aktiv fynsk idrætsleder indenfor gymnastik og idræt generelt, er død 96 år.
Af Michael Nielsen 4. februar 2026
Til generalforsamlingen i Odense Atletik & Løb mandag den 2. februar, blev årets OA'er kåret. Den ærefulde hæder gik, helt fortjent, til Robin Lenz Ostenfeldt. Robin er, udover at være en særdeles aktiv og dygtig løber, altid klar til at give en hjælpende hånd. Specielt til DHL Stafetten i Odense er han et kæmpe aktiv. Stort tillykke til Robin!