Claus Falkenby • 11. februar 2026

Greda Nielsen
Af Claus Falkenby, Halshusene 19, Hasmark.


Gerda Nielsen, tidligere meget aktiv fynsk idrætsleder indenfor gymnastik og idræt generelt, er død 96 år.


Af Claus Falkenby, Halshusene 19, Hasmark.


Gerda Nielsen, tidligere meget aktiv fynsk idrætsleder indenfor gymnastik og idræt generelt, er død 96 år.


Gerda Nielsen drev i næsten et halvt hundrede år forretningen Byens Udlejning sammen med sin mand Ingvard Nielsen, som døde i 2010. De var i daglig kontakt med mange feststemte fynboer, som skulle leje borde, stole og bestik til diverse begivenheder.


Ingvard var den udadvendte, der med sit joviale væsen, høje humør og altid friske bemærkninger leverede varen til kunderne, mens Gerda primært tog sig af økonomien og passede butikken og hjemmet på Vestre Stationsvej i Odense.


Det var dog indenfor idrætten de begge satte sig varige spor som mangeårige medlemmer af byens ældste idrætsforening Odense Gymnastikforening fra 1880.


Ingvard var i atletik en fremragende mellemdistanceløber efter Anden Verdenskrig. Som sportsligt højdepunkt repræsenterede han Danmark ved OL i London i 1948 på 1500 meter.


Hustruen Gerda var mere til gymnastik, og fra 1981 til 1987 var hun formand for gymnastikafdelingen i OGF. I den periode voksede medlemstallet i afdelingen, og hun var en meget respekteret og højt værdsat formand, der kerede sig om medlemmernes ve og vel.


Det kom også til udtryk, da hun senere blev kasserer i den mere sociale og kulturelle Tværidrætslig Afdeling. Ægteparret lagde også et stort arbejde i driften af foreningens smukt beliggende fritidshus ved Gabet i Midskov, og Ingvard var altid klar med nye ideer og skøre påfund til fordel for klubberne.


Den fælles interesse for idræt begrænsede sig nemlig ikke kun til OGF. Begge var store fans af fodboldklubben B 1913, hvor deres søn Peter spillede på et rimeligt højt niveau.


De senere år boede Gerda på plejehjem i Odense. Hun efterlader sig tre børn og flere børnebørn.


Æret være hendes minde.


Af Birthe - 10. august 2026
Så er det snart uge 34 – og dermed også DHL Stafetten Odense 🏃‍♀️🏃‍♂️ Det betyder også, at P-pladsen skal bruges til en masse praktiske ting i løbet af ugen. Derfor er der følgende ændringer: Fredag morgen 🚧 Venstre side af P-pladsen (mod efterskolen) er spærret. Poul Schou leverer en affaldscontainer fredag formiddag. Fredag aften 🚧 Højre side (mod crickethuset) er spærret, da vi lørdag morgen skal hente materialer. Lørdag aften + hele søndag 🚧 HELE P-pladsen er spærret. Der skal nemlig pakkes hele 3.400 madkasser 📦 Så planlæg lige efter det – og tak for forståelsen 🙏 HOV! 😳 Tænker du måske: “Jeg har da helt glemt at melde mig som frivillig!” Fortvivl ikke – du kan nå det endnu! 💪 Vi mangler desværre stadig en del frivillige, så kom frisk og vær med til at få DHL Stafetten sikkert i mål. 📧 Kontakt Louise@odenseatletik.dk eller KLIK HER Vi glæder os til en fantastisk uge! 
Af Michael Nielsen 3. august 2026
Velkommen til tre nye praktikanter I dag har vi sagt velkommen til tre nye ansigter hos OGF. Ann-Louise, Sara og Mai er alle startet i praktik hos OGF og læser til markedsføringsøkonom. De glæder os til at være en del af deres praktikforløb de kommende måneder. De kommer til at få en hverdag med mange spændende opgaver, hvor de får mulighed for at omsætte teori til praksis, udvikle deres kompetencer og blive en del af fællesskabet i OGF. Praktikforløbet bliver skudt godt i gang med en travl og spændende periode, hvor DHL Stafetten fylder meget. Her bliver de en del af planlægningen og afviklingen af et af årets største events – en oplevelse, der giver et unikt indblik i event- og sportsbranchen. Vi glæder os til et spændende efterår sammen – velkommen til!